HISTORIE ČTYŘLÍSTKU




ObrazekHistorie čtyř přátel - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil 24letý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly. První tři příběhy si vymyslel Jaroslav Němeček s Vladimírem Urbanem, později mu ale s vymýšlením všech těch žertů a dobrodružství, vynálezů a pohádkových situací pomáhali i další spisovatelé. Jedním z prvních spoluautorů byla Ludmila Kolářová-Junková, poté Dagmar Vránová, Petr Karmín (Pavel Šrut) a Zuzana Brodová. V roce 1970 začala psát scénáře Čtyřlístku legendární Ljuba Štíplová (nejprve pod pseudonymem svého manžela Miloše) a vytvořila základní povahové vlastnosti postaviček. Pokud byl ilustrátor Němeček duchovním otcem Čtyřlístku, tak tou pravou matkou jim byla spisovatelka Ljuba Štíplová. Po roce 1991 se připojili další autoři: Libuše Koutná, Hana Lamková, Josef Lamka, Jiří Poborák, Tomáš Nový, Milan Dvorský, Stanislav Hojka, Karel Ladislav (Jiří Čehovský) a další.Obrazek
Příběhy Čtyřlístku nebyly však jen dobrodružství Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína. Již od prvního čísla byly provázeny dalšími kvalitními seriály, které se staly nedílnou součástí časopisu: Kouzelník Huryjáš, Alenka a Vašek, Polda a Olda, Strašidelný pradědeček, Káťa a Škubánek, Sherlock Holmes a mnoho dalších. Objevovala se zde jména výborných spisovatelů i malířů pro mládež: Adolf Born, Miloš Nesvadba, Radek Pilař, Vladimír Jiránek, Václav Junek, Jaroslav Malát, Svatopluk Hrnčíř, Věra Faltová, Dagmar Lhotová, Vojtěch Steklač, Karel Franta a mnozí další. Příběhy Čtyřlístku vycházely v časopisecké edici Knihovnička Čtyřlístek 6-9x ročně a jeho náklad se koncem 80. let vyšplhal na 220 tisíc výtisků v jednom vydání, a i při tomto vysokém nákladu zůstal Čtyřlístek podpultovým zbožím. Stal se skutečným kulturním fenoménem.
V roce 1990 vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek pokračující v tradici. Dnes vychází Čtyřlístek 20krát ročně a mimo hlavní časopis se objevují jeho hrdinové i v magazínu Čtyřlístek Speciál (od roku 1993) nebo Čtyřlístek CD-Romek (v letech 2001-2005). Každoročně vychází několik knižních titulů, jeden z nich vždy s původními novými příběhy. Nejúspěšnější z nich, Muž z budoucnosti (1991) Štíplové a Němečka, dosáhl nákladu 60 tisíc. Čtyřlístek je časopis pro celou rodinu, a když se dostane do domácnosti, určitě si ho přečtou i rodiče. Není výjimkou, že si jej objednávají a čtou lidé důstojných povolání, dávno odrostlí dětské literatuře. Zachovali si však kus dětského vnímání, a to je dobře.
